News Examiner: Sumner teams set for new regions

Regions released for new 4-year classification

Every Sumner County athletic program knew which classification it would compete in for the next four years, but their regions were made official on Friday.

The Tennessee Secondary School Athletic Association released the new regions Friday morning, with all 10 TSSAA members affected in some way.

Football’s six classifications are split evenly, while basketball, baseball and softball have three evenly-split classes.

Volleyball and soccer are split evenly by participating schools. Cross country, golf, tennis and track and field will be in two classes split evenly by participating schools.

Division I wrestling classes are based on basketball classifications, with Class A and Class AA combined. Division I bowling remains in one class, as does wrestling and bowling in Division II.

Division II football moves to three classes split by defined enrollments, while all other sports are split into two classes by defined enrollments.

Bowling remains in one classification in both Division I and Division II.

Schools that choose to appeal their placement have until noon Central time on Wednesday to notify the TSSAA.

The board also voted to reevaluate every member school’s enrollment after the fall of 2018. Schools that have a 20 percent decrease or increase from their fall 2016 enrollment that would cause them to move to another class will be moved to the appropriate class for the 2019-2020 and 2020-2021 school years.

Division I

Football

Region 4-6A

Hendersonville, Station Camp, Lebanon, Mt. Juliet, Rossview, Wilson Central

Region 6-5A

Beech, Gallatin, Glencliff, Hillsboro, Hillwood, Hunters Lane

Region 5-4A

Portland, White House, Creek Wood, Greenbrier, Montgomery Central, Springfield, White House Heritage

Region 4-2A

Westmoreland, Cascade, East Robertson, Jackson County, Trousdale County, Watertown

Basketball, baseball, softball

District 9-AAA

Beech, Gallatin, Hendersonville, Portland, Station Camp, Lebanon, Mt. Juliet, Wilson Central

District 9-AA

Westmoreland, White House, Cheatham County Central, Greenbrier, Harpeth, Sycamore, White House Heritage

District 7-A

Merrol Hyde Magnet, Dayspring Academy, Grace Christian Academy-Franklin, KIPP Nashville Collegiate School, LEAD Academy, Republic, STEM Prep Academy

Volleyball

District 10-AAA

Beech, Gallatin, Hendersonville, Station Camp, Hunters Lane, McGavock

District 11-AA

Portland, White House, Greenbrier, Macon County, Springfield, White House Heritage

District 7-A

Merrol Hyde Magnet, Dayspring Academy, LEAD Academy, Republic, East Robertson

District 8-A

Westmoreland, Clay County, Gordonsville, Jackson County, Red Boiling Springs, Trousdale County, Watertown

Soccer

District 10-AAA

Gallatin, Hendersonville, Station Camp, Hunters Lane, McGavock

District 9-AA

Beech, Portland, White House, Greenbrier, Macon County, Springfield, White House Heritage

District 8-A

Merrol Hyde Magnet, Westmoreland, Dayspring Academy, East Robertson, Republic

Cross country

Large class

Region 5

Beech, Gallatin, Hendersonville, Portland, Station Camp, White House, Clarksville, Creek Wood, Greenbrier, Henry County, Kenwood, Lebanon, Macon County, Montgomery Central, Mt. Juliet, Northeast, Northwest, Rossview, Springfield, Sycamore, West Creek, Wilson Central

Small class

Region 4

Westmoreland, York Institute, Cannon County, Clarkrange, Clay County, Gordonsville, Jackson County, Monterey, Pickett County, Red Boiling Springs, Smith County, Stratford, Trousdale County, Upperman, Van Buren County, Watertown

Region 5

Merrol Hyde Magnet, Cheatham County Central, Clarksville Academy, Dayspring Academy, East Nashville, East Robertson, Grace Christian Academy – Franklin, Harpeth, Houston County, Jo Byrns, KIPP Nashville Collegiate, LEAD Academy, McEwen, Natchez Trace Youth Academy, Pearl-Cohn, Republic, STEM Prep Academy, Stewart County, Waverly Central, White House Heritage, Whites Creek

Golf, tennis

Large class

District 9 

Beech, Gallatin, Hendersonville, Portland, Station Camp, White House, Greenbrier, Lebanon, Macon County, Mt. Juliet, Springfield, Wilson Central

Small class

District 8 

Westmoreland, Cannon County, Gordonsville, Smith County, Stratford, Trousdale County, Van Buren County, Watertown

District 10 

Merrol Hyde Magnet, Dayspring Academy, East Nashville, Grace Christian Academy – Franklin, KIPP Nashville Collegiate, LEAD Academy, Pearl-Cohn, Republic, STEM Prep Academy, White House Heritage, Whites Creek

Track and field

Large Division – Middle Section

Beech, Gallatin, Hendersonville, Portland, Station Camp, White House, Antioch, Blackman, Brentwood, Cane Ridge, Centennial, Clarksville, Coffee County Central, Columbia Central, Creek Wood, Dickson County, Franklin County, Franklin, Giles County, Glencliff, Greenbrier, Henry County, Hillsboro, Hillwood, Hume-Fogg, Hunters Lane, Independence, John Overton, Kenwood, La Vergne, Lawrence County, Lebanon, Lincoln County, Macon County, Maplewood, Marshall County, Martin Luther King, McGavock, Montgomery Central, Mt. Juliet, Murfreesboro Central Magnet, Nolensville, Northeast, Northwest, Oakland, Page, Ravenwood, Riverdale, Rossview, Shelbyville Central, Siegel, Smyrna, Spring Hill, Springfield, Stewarts Creek, Summit, Sycamore, Tullahoma, West Creek, Wilson Central

Small Division – Middle Section

Merrol Hyde Magnet, Westmoreland, York Institute, Cannon County, Cascade, Cheatham County Central, Clarkrange, Clarksville Academy, Clay County, Collinwood, Columbia Academy, Community, Cornersville, Dayspring Academy, Eagleville, East Hickman, East Nashville, East Robertson, Fairview, Fayetteville, Forrest, Gordonsville, Grace Christian Academy – Franklin, Hampshire, Harpeth, Hickman County, Houston County, Huntland, Jackson County, Jo Byrns, KIPP Nashville Collegiate, LEAD Academy, Lewis County, Loretto, McEwen, Monterey, Moore County, Mt. Pleasant, Natchez Trace Youth Academy, Pearl-Cohn, Perry County, Pickett County, Red Boiling Springs, Republic, Richland, Santa Fe, Smith County, STEM Prep Academy, Stewart County, Stratford, Summertown, Trousdale County, Upperman, Van Buren County, Watertown, Waverly Central, Wayne County, Westmoreland, White House Heritage, Whites Creek

Wrestling 

Class AAA

Region 6 – Duals

Beech, Hendersonville, Clarksville, Kenwood, Lebanon, Montgomery Central, Mt. Juliet, Northeast, Northwest, Rossview, Springfield, West Creek, Wilson Central

District 11 – Individual

Beech, Hendersonville, Lebanon, Mt. Juliet, Springfield, Wilson Central

Class A-AA
Region 4 – Duals

White House, Cheatham County Central, Creek Wood, Fairview, Grace Christian Academy – Franklin, Greenbrier, Hamilton, Harpeth, Hume-Fogg, Martin Luther King, Memphis East, Millington Central, Pearl-Cohn, Sycamore, Whites Creek

Region 7 – Individual

White House, Cheatham County Central, Cheatham County Central, Greenbrier, Hume-Fogg, Martin Luther King, Pearl-Cohn, Sycamore, Whites Creek

Division II

Football

Class AAA – East/Middle Region

Pope John Paul II, Baylor, Brentwood Academy, Ensworth, Father Ryan, McCallie, Montgomery Bell Academy

Wrestling

West Region 

Pope John Paul II, Battle Ground Academy, Brentwood Academy, Briarcrest Christian, Christ Presbyterian Academy, Christian Brothers, Ensworth, Father Ryan, Franklin Road Academy, Goodpasture, Lipscomb Academy, Memphis University School, Nashville Christian, St. Benedict at Auburndale, St. George’s

All other sports except bowling

Class AA-Middle Region

Pope John Paul II, Brentwood Academy, Ensworth, Harpeth Hall, Lipscomb Academy, Montgomery Bell Academy, St. Cecilia

Class A-Middle Region District 2

Hendersonville Christian Academy, Davidson Academy, Donelson Christian Academy, Friendship Christian School, Goodpasture Christian School, Mt. Juliet Christian Academy, Nashville Christian School, University School of Nashville

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s